parametry, technologie
parametry, technologie
Zakup komputera: parametry, technologie

Chłodzenie
Ważną rzeczą w przypadku komputerów stacjonarnych jest poziom hałasu, jaki emitują w czasie pracy. Hałas pochodzi od wentylatorów chłodzących, dlatego nie warto oszczędzać na zakupie droższych i cichych wiatraków. Można także zastosować chłodzenie pasywne, wybierając jeden z rodzajów dostępnych na rynku. Jest ono droższe niż stosowanie wentylatorów, jednak cechuje się bardzo niskim poziomem hałasu, praktycznie nie słyszalnym.

Zasilanie
Zasilacz powinien dysponować mocą wystarczająca do prawidłowego działania wszystkich podzespołów. Zasilacze o większej mocy są niezbędne m.in. jeżeli w komputerze zamontowanych ma być więcej dysków twardych, lub nowoczesna karta graficzna o dużej mocy obliczeniowej.  

Karta graficzna
Karta graficzna jest elementem służącym do przetwarzania grafiki. Nowoczesne karty potrafią obrabiać grafikę w czasie rzeczywistym, dając wiele realistycznych efektów, przydatnych w programach graficznych lub grach komputerowych. Dlatego przy zakupie komputera trzeba wziąć pod uwagę jego przeznaczenie, ponieważ nie ma sensu kupować wydajnej i drogiej karty graficznej, jeżeli ma to być komputer biurowy lub podobny, natomiast fani gier i osoby zajmujące się grafiką komputerową nie powinni oszczędzać na tym elemencie, inaczej nie będą zadowoleni z oferowanego obrazu.

Dysk twardy
Przy zakupie dysku twardego większość osób kieruje się tylko jego pojemnością, jest to istotny parametr, jednak kolejnym ważnym czynnikiem, który trzeba brać pod uwagę jest niski poziom hałasu. Poza nimi warto dowiedzieć się o pozostałych parametrach i gwarancji oraz zasięgnąć opinii o producencie.

Pamięć RAM
Pamięć RAM jest istotnym elementem, jeżeli chodzi o prędkość działania komputera, startu systemu, otwierania się programów, przenoszenia danych pomiędzy procesorem i innymi elementami. Także nie należy oszczędzać na ilości kupowanej pamięci RAM, najlepiej kupić jej możliwie najwięcej.

Procesor i płyty główne
Procesor odpowiada za wykonywanie obliczeń w czasie działania systemu operacyjnego i wszystkich programów, im większa częstotliwość taktowania, tym sprawniej działa komputer. Na rynku istnieją procesory różnych firm. Po zdecydowaniu i wybraniu procesora danego producenta należy dopasować do niego płytę główną, która będzie działała tylko z procesorami z "tej rodziny", dlatego taki zakup dokonuje się na dłuższy czas.Działy serwisu